Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Porcelán fogászati tömés

A fogtömés kialakítása a budapesti fogorvosnál

Porcelán fogászati tömés színe

A porcelán fogászati tömés elkészítését a budapesti esztétikai fogászaton végzik megfelelő áron. A fogtömés elkészítése előtt többféle klinikai szolgáltatás áll a páciensek rendelkezésére:

  • fogászati röntgen
  • fogászati tanácsadás
  • szájsebészeti konzultáció
  • esztétikai tervezés.

A porcelán fogtömés elkészítése

A fogászaton a budapesti fogorvos az indikációs területen igen szűk, egykor ajánlották minden látható üreg tömésére, de az elkészítés technikai nehézségei folytán tulajdonképpen soha nem terjedt el.

A javallat tulajdonképpen nem változott, az említett esetekben valóban használható tömés a porcelán betét. Tartósságát, kozmetikai hatását illetően (optimális kivitel esetén) messze fölülmúlja mind a szilikátcementet, mind a mai napig forgalomba került műgyantákat, sőt a kompozíciós anyagból készült töméseket is. Hogy ennek ellenére általánosságban nem használatos, s nem csupán a mi különleges viszonyaink között nem használják, annak okai: a porcelán égetéséhez szükséges berendezés drágasága, a hosszadalmas technikai elkészítés, a porcelánt égető fogorvos vagy technikus művészi készségének elengedhetetlen szükségessége. S azt is be kell vallanunk, hogy a porcelán inlay csak akkor felel meg céljának, ha színében, kontúrjában, áttetszőségében teljesen azonos a foggal, s eme feltételeknek nehezen lehet eleget tenni.

A fogászati tömés művészete

A fogorvosi kerámiához mindig csak kevés fogorvos és fogműves értett, csak kevesen foglalkoztak a fogorvosi technikának ezzel a szép, de igen munkaigényes részével, ügy érezzük, hogy a leendő fogorvosnak ismernie kell a porcelán betét készítésének elvi szempontjait, a munkamenet egyes fázisait - legalább annyira, hogy tudja, mit kell neki tenni a rendelőben, s mit kérhet, mit várhat a fog-technikai laboratóriumtól.

A porcelán teljesen merev, nem ductilis a legkisebb mértékben sem, ezért az égetett betét széli záródása finírozással, polírozással nem javítható. Vékony rétegben könnyen törik, különösen rosszul tűr torsiós terhelést.

Az égetett porcelán eme tulajdonságait már az üreg preparálásakor tekintetbe kell venni, az üreg szélén nem szabad éles szögletnek lennie, az üreget lehetőleg egyenes vagy enyhén ívelt vonalak határolják. Sarkok ne legyenek a felszínen, ezeket le kell kerekíteni. Az üreg szélén nem szabad sem támasz- tatlan zománcprizmának maradnia, sem a porcelánnak vékony szél formájában végződni. Ezért az üreg zománcfalait is az üreg fenekére majdnem teljesen merőlegesre alakítjuk.

A porcelán és a fém fogtömés

Eszerint a porcelán betét felvételére praeparált üreg alakjában eltér a fémbetét céljára praeparálttól.

Porcelán fogbetét készítése is direkt vagy indirekt eljárással történhet. A direkt módszerve1 a praeparált üreget a fogon töltjük meg viasszal, amelyet úgy formálunk, amilyen alakúnak az inlayt akarjuk. A továbbiakban a viasz-inlayt dolgozzuk fel vagy dolgoztatjuk fel a technikai laboratóriumban. Indirelct eljárás esetén lenyomatot veszünk az üregről, ill. a fogról, harapást is veszünk, s okkludorba épített modellen dolgozunk tovább.

Mindkét módszer esetén a betegen kell színkulcs segítségével meghatároznunk, milyen színű legyen a porcelán fogbetét, ill. milyen színűek legyenek a betét egyes részei. Fontos ugyanis, hogy pl. IV. osztályú betét, amely a fog vestibularis felszínének kisebb-nagyobb, általában tekintélyes részét pótolja, nem lehet az incisalis éltől a gingivalis harmadig azonos színű, élő pulpájú fogon e területen legalább három színárnyalatot állapíthatunk meg.

A porcelán égetési technikájától függően a viaszlenyomatot az üregről vagy a modellről fóliával vagy fólia nélkül vesszi a fogorvos.

0 Tovább

Ideiglenes fogorvosi tömés

A budapesti fogorvos munkájából

Ideiglenes tömés a fogorvosnál

Ideiglenes tömés készítése javasolt a fogászaton Budapesten, ha egy ülésben nem tudjuk befejezni a praeparálást és a tömést, ill. a fogbél szükségessé vált kezelését, továbbá, ha ideiglenes töméssel lassú szeparálást óhajtunk elérni.

A fogbél, ill. a gyökércsatorna kezelésekor többnyire gyógyszeres kötést kell fednünk, az ideiglenes töméssel esetleg csak az irritáltnak, de nem lobosnak vélt pulpa számára óhajtunk lehetőséget nyújtani a spontán reparatióra. Néha azért tömjük csak ideiglenesen a fogat, bár akár végleges tömést is készíthetnénk, hogy a pulpának időt adjunk másodlagos dentin képzésére, ilyen esetben szeretnénk e tevékenységét az ideiglenes töméssel élénkebbé tenni, serkenteni a fogorvos. Többnyire megelégszünk cinkoxideugenol típusú cementből készülő ideiglenes töméssel, mely alatt az irritált pulpa megnyugszik.

Miből készíti a fogorvos a tömést?

Az ideiglenes fogorvosi tömés általában cementből készül, szeparálás céljából viszont guttaperchából készítjük. A legáltalánosabban a fletchert használjuk Budapesten. A fletchert, nemkülönben a cinkoxideugenol típusú cementeket, az ideiglenes tömésként esetleg használatos foszfátcementet üveglapon - éspedig annak matt oldalán - keverjük, fémspatulával, az előző fejezetben leírt módon. Míg az asszisztens a cementet keveri, az orvos a műtéti területet vattatekercsekkel izolálja (hacsak - mint pl. gyökérkezeléskor - nem nyálretesszel dolgozik), H202 langyos oldatával kimossa az üreget, vattagombóckával szárazra törli, alkoholba mártott vattagombóckával újra kimossa, és az alkoholt meleg levegő ráfúvásával elpárologtatja.

Milyen a jó tömés anyaga?

A fogorvos által gittsűrűségűre kevert fletchert, cinkoxideugenol-cementet vagy foszfátcementet általában kisebb adagokban kétvégű spatula egyik végén nyújtja az asszisztens, ill. viszi az orvos az üregbe, majd az üreg legmélyebb pontjára nyomkodja. E célra általában lapos vagy gömbölyded végű tömőt használunk a budapesti fogászaton. Általában - az üreg nagyságától függően - 2 - 3 adag cementet használunk megtömésre, egyetlen adag csak igen kis üregben elegendő. Helytelen nagyobb üregbe egyszerre nagy mennyiségű cementet vinni, s azt az üregben szétkenni. Az ideiglenes tömés célját szolgáló cementeket is kondenzálni kell az üregben.

Ha a cementtel - se célra csak fletchert használhatunk - gyógyszeres kötést akarunk fedni, többnyire kívánatos, hogy ne fejtsünk ki nyomást a tömőanyag kondenzálása közben a gyökércsatornát többé-kevésbé teljesen kitöltő folyadékoszlopra. Ilyenkor puhábbra kevert fletchert viszünk be első adagként az üregbe, s a tömést csak akkor folytatjuk, ha ez az adag már kötni kezd, s ellenállást fejt ki a további nyomással szemben.

A fogtömés tökéletesítéseű

A fogászaton jánlatos a kész cementtömés felszínét vazelinnal bevonni. Ha viszont tubusból veszünk pasztacementet, vagy citoperchát, imoperchát használunk, nem szabad a kész tömés felszínét vazelinnal bevonnunk. Ezen tömőanyagokhoz hozzá kell férni a nyálnak, hogy kössenek.
Ha az ideiglenes töméssel szeparálni akarunk, guttaperchából kell készítenünk. A megmelegítetten plasztikussá tett guttaperchát is kisebb adagokban visszük a jól kiszárított üregbe, és ott kondenzáljuk.

Először a fogorvos Budapesten az üreg legmélyebb pontjára tömeszeljük a guttaperchát, a további kis adagokat pedig a már bennlevő guttaperchához. Guttaperchával azonban úgy is eljárhatunk, hogy egyszerre annyit, sőt többet viszünk az üregbe, amennyi szemmérték szerint annak megtömésére elegendő. Ilyenkor azt akarjuk, hogy a nagyobb tömegű guttapercha szélesen támaszkodjék a szomszédos fog approximalis felszínére, ill. két egymás felé fordult occluso-approximalis üregben mindkét üreg axio- pulpalis falára. Amint a guttaperchát az üregben kellően kondenzáltuk, a fölösleget forró műszerrel levágjuk, a tömés felszínét elsimítjuk. Széli záródásának javítására kloroformba mártott vattagöböcskével az üreg falai felé nyomkodjuk.

0 Tovább

Fogászat Budapest 13. kerület

blogavatar

A sürgősségi fogászat Budapest 13. kerületében található, ahol profi fogorvos és szájsebész várja a fogtömés, protézis, implantátum, fogfehérítés vagy fogszabályozás iránt érdeklődőket.

Utolsó kommentek

Feedek